Webasto Alize 2 12V 16 mm Heater - KA12014300
Stock:
Sold out
  • Our prices are negotiable. Lowest price guarantee!
  • Worldwide shipping DHL, UPS, FedEx, PostNL
  • Pay before or after delivery with Klarna
  • Customers rate us with an 8.6
Questions about this product? Contact us!
Webasto Alize 2 12V 16 mm Heater - KA12014300 The Webasto Alize 2 12V 16 mm Heater is a compact and powerful air heater for campers, caravans and boats. The heater has a capacity of 2 kW and can heat a maximum space of 15 m³. The heater is equipped with a thermostat so that you can set the temperature in the room. The heater is also equipped with a timer, so that you can set the heater to go on or off automatically. Features: Power: 2 kW Temperature range: 5 to 30 ° C Heating capacity: 15 m³ Thermostat Timer Fuel: Diesel Fuel consumption: 0.25 liters/hour Sound level: 52 dB Dimensions: 220 x 120 x 110 mm Weight: 2.5 kg Specifications: Article number: 6 Extending connecting connection Air supply diameter: 120 mm Air exhaust diameter: 120 mm
SKU: 11111-NIM-KA12014300
Color: Zwart
Delivery period: 1 - 4 Werkdagen
Material: Aluminium
Brand: Webasto
Product code from supplier: 3411795
Product condition: Ongebruikt
Voltage: 12V
This is how bidding works
1. Select the product
Choose the desired product from our wide range
2. Place your bid
Fill in the amount you wish to bid without obligation.
3. Wait for a response
We will assess your bid and provide you with an acceptance or a counteroffer.
4. Price agreement
If we both agree on the price, then place the order.
5. Pay for your order
Place your order and pay before or after delivery.
6. Receive your product
Choose to pick up, or let our staff ship your order worldwide.
Frequently asked questions
Photos:
Prices & Bidding:
At Outlet Specialist, you can make a bid on the displayed price.
If your bid is accepted, you will automatically receive an invoice.
If your bid is not accepted, we will send you a non-binding counteroffer.
Bid is Binding:
Once your bid is accepted, an order will automatically be created for you.
Returns:
In principle, purchases cannot be returned. Did you order an item incorrectly and wish to return it?
Please note we deduct 20% of the purchase amount for handling.
Delivery & Pickup:
Most products shown online are available for immediate delivery from stock (in 99% of cases).